MAGYAR ONKOLÓGIAVol 55, No. 2, 2011

 Áttekintés

A daganatterápia egyik dermatológiai mellékhatása, a kéz-láb szindróma főbb kezelési és megelőzési elvei

Bartal Alexandra1, Mátrai Zoltán2, Szűcs Attila1, Liszkay Gabriella3

1Intézeti Gyógyszertár, Országos Onkológiai Intézet, Budapest
2Általános és Mellkassebészeti Osztály, Országos Onkológiai Intézet, Budapest
3Bőrgyógyászati Osztály, Országos Onkológiai Intézet, Budapest

A kéz-láb szindróma elsősorban a capecitabin (egy perorálisan adható készítmény), a docetaxel és liposzomális doxorubicin infúziók, valamint a folyamatos infúzióban adott 5-fluorouracil-alapú kemoterápiás kezelések során a tenyér és a talp bőrét érintő, akár súlyos fokú mellékhatás. A tenyereken és talpakon kialakuló erythema, dysaesthesia, fájdalom, a bőr megvastagodása, berepedezése, sebesedése, a hámlás és exulceratio az életminősséget, a pszichés állapotot, a gyógyulásban való hitet negatívan befolyásolja, és gyakran az onkológiai terápia átmeneti vagy tartós felfüggesztését teszi szükségessé, rontva ezzel a teljes kezelés eredményességét. A szindróma adekvát ellátása azért is különös fontossággal bír, mert a panaszok miatt csökkenő beteg-compliance veszélyeztetheti az előnyös otthoni önálló per os kezelés precíz folytatását. A korai stádiumban történő felismerés, a kezelések alatti rendszeres szakorvosi kontroll, a beteg oktatása és a tünetek megelőzésére illetve enyhítésére irányuló módszerek eredményesen csökkenthetik a mellékhatás megjelenését. Magyar Onkológia, Vol 55, Nr. 2, 91-98, 2011

Kulcsszavak: kéz-láb szindróma; dermatológiai mellékhatás; orális kemoterápia; szupportív terápia

Main treatment and preventive measures for hand-foot syndrome, a dermatologic side effect of cancer therapy. Hand-foot syndrome is a highly unpleasant adverse reaction caused by treatment protocols containing capecitabine (an orally administered drug), docetaxel, liposomal doxorubicin infusions or continuously infused 5-fluorouracil. It affects the skin of the palms and soles manifesting characteristic symptoms like erythema, inflammation, dysesthesia, pain, thickening, desquamation and cracking of the skin that may progress to cause wounds and ulceration, negatively influencing quality of life, psychological state and belief in recovery, which often result in the need of permanent or temporary interruption of the oncologic treatment and are potential sources of danger to the completion of the therapy. Adequate provision of the syndrome is of particular importance since a decline in adherence due to adverse events endangers precise maintenance of the self-sufficient oral treatment at home. Early recognition of symptoms, regular oncologic checkups and patient education on how to prevent or soothe the unpleasant skin toxicities could ensure a more successful treatment. Hungarian Oncology, Vol 55, Nr. 2, 91-98, 2011


Beküldve: 2010. november 23.; elfogadva: 2011. március 7.
Elérhetőség: Dr. Bartal Alexandra, Intézeti Gyógyszertár, Országos Onkológiai Intézet, 1122 Budapest Ráth György u. 7-9.; Tel: (06-1) 224-8600/3651, Fax: (06-1) 224-8749; E-mail: alexandra.bartal@gmail.com

Kattintson ide a teljes (PDF) változat letöltése végett!
ad